18 Nisan 2008 Cuma

BASINDAN BİR ANEKTOT

Sağlıklısı ve gerçeği bitti, bal ithal ettik
Yazı Boyutu : Sağlıklısı ve gerçeği bitti, bal ithal ettik

Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, şu anda üreticinin elinde kalan sağlıklı ve gerçek balın, Türkiye’nin yıllık ihtiyacının yüzde 2’sinden bile az olduğunu belirtti.

Özen Altıparmak, bir yıldan bu yana yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle Balparmak başta olmak üzere tüm bal paketleyici firmaların tedarikte zorlanmaya başladığını ifade ederek, ocaktaki açıklamalarında, "ithalat yapılmazsa 2 ay sonra üreticide bal kalmayacak" dediklerini hatırlattı.

Kasım 2007’den bu yana tüketicilerin talebini karşılamakta zorlandıklarını ve iç piyasadan yeterince bulamadıkları Balparmak kalitesine uygun balları temin amacıyla geçici bir süre için ithalat yapmak zorunda kaldıklarını belirten Altıparmak, Türk arıcılarının sağlıklı ve gerçek ballarının, yeterli miktarda ve kalitede olduğu sürece her zaman öncelik taşıdığını kaydetti.

İthalat ile amaçlanan diğer bir hususun, mal azlığının yol açtığı aşırı fiyat yüksekliğini engellemek ve tüketicilere daha uygun fiyatlı ürün sunabilmek olduğunu ifade eden Altıparmak, "Aynı zamanda yasa dışı yollardan, giren hileli, kaçak ve kalıntılı balların önünün kesilmesi gerekir" dedi.

Hürriyet Yayın Tarihi : 3 Nisan 2008 Perşembe Güncelleme :3 Nisan 2008 Perşembe 7:09

Hiç yorum yok: